Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kurani Kerim Meali
TÜM SURELER
Secme Konular
· Kuranda evlilik
· Kuranda sabır
· Kuranda namaz
· Kuranda melekler
· Kuranda zina
· Kuranda kadınlar
· Kuranda akıl
· Kuranda sevgi
· Kuranda ahiret
· Kuranda içki

Burayi da oku
· Kuranda yakîn
· Kuranda sülb
· Kuranda zü`lkifl
· Kuranda kefil
· Kuranda pota
· Kuranda sağnak
· Kuranda ye`uk
· Kuranda astar
· Kuranda kabuk
· Kuranda kupalar
· Kuranda suva
· Kuranda tünel
· Kuranda vedd
· Kuranda verg
· Kuranda yaya
· Kuranda toz
· Kuranda taşkınlık
· Kuranda sütun
· Kuranda otlak
· Kuranda ölçek

| Kurani Kerim Mealleri | Kurani Kerim Fihristi | Kurani Terimler | Kurandan Konular |
Kuran Fihristi     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U V Y Z
Kurani Terimler     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U V Y Z

Kuranda ay

Güzel Kurani kerimimizde geçen ay ile ilgili ayetler. Kuranda geçen ay ile ilgili ayetler tarafmizca seçilip otomatik listelenmekte.

Kuranda ay ile alakali tahmini 17 ayet geçiyor
6:96 - Karanlığı yarıp tanyerini ağartan O'dur. Geceyi, dinlenmek için; Güneş'i, Ay'ı (vakitlerinizi) hesaplamak için yaratmıştır. İşte bu, her şeye galip gelen ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.
7:54 - Şüphesiz Rabbiniz Allah, gökleri ve yeri altı günde yarattı, sonra Arş üzerine hükümran oldu. O, geceyi durmadan onu kovalayan gündüze bürüyüp örter; güneş, ay ve yıldızlar emrine âmâdedir. İyi biliniz ki yaratma ve emir O'nundur. Âlemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir.
10:5 - O Allah'dır ki, senelerin sayısını ve hesabını bilesiniz diye güneşi bir ışık, ayı da bir nur yaptı. Ve aya menziller tayin etti. Allah bunu hak olarak yarattı. O, bilecek olan bir kavim için âyetlerini ayrıntılı olarak açıklar.
13:2 - Allah O'dur ki, gökleri direksiz yükseltti, onu görüyorsunuz, sonra arş üzerine istiva etti, güneşi ve ayı emrine boyun eğdirdi. Her biri belli bir vakte kadar akar gider. Bütün işleri O yönetiyor. Âyetleri O açıklıyor ki, Rabbinizin huzuruna çıkacağınızı iyi bilesiniz.
14:33 - Sürekli olarak yörüngelerinde hareket eden ay ve güneşi, geceyi ve gündüzü sizin emrinize verdi.
16:12 - Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin hizmetinize O verdi. Bütün yıldızlar da O'nun emrine boyun eğmişlerdir. Şüphesiz ki bunda aklını kullanan bir toplum için ibretler vardır.
21:33 - Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O'dur. Bunların her biri kendi dairesinde dolaşmaktadır.
25:61 - Gökte burçları var eden, onların içinde bir kandil (güneş) ve nurlu bir ay barındıran Allah, yüceler yücesidir.
31:29 - Görmedin mi ki, Allah geceyi gündüze sokuyor, gündüzü geceye sokuyor. Güneş ile ayı da emrine boyun eğdirmiştir. Her biri belirli bir süreye kadar akıp gidiyor. Şüphesiz ki Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.
31:30 - Bu da şundandır ki, Allah hakkın ta kendisidir. (İnsanların) O'ndan başka taptıkları ise mutlaka batıldır. Şüphesiz ki Allah, çok yücedir, çok büyüktür.
35:13 - O, geceyi gündüze sokuyor, gündüzü de geceye sokuyor. Güneşi ve ayı emrine âmâde kılmıştır. Her biri mukadder bir gayeye akıp gidiyor. İşte bu gördüklerinizi yapan Allah sizin Rabbinizdir. Mülk (hükümranlık) O'nundur. O'ndan başka taptıklarınız ise, bir çekirdek zarını bile idare edemezler.
36:39 - Ay'a gelince, ona menziller tayin ettik. Nihayet o eski hurma salkımının çöpü gibi (yay haline) dönmüştür.
36:40 - Ne güneşin aya çatması yaraşır, ne de gece gündüzü geçebilir; onların her biri kendi yörüngesinde yüzerler.
39:5 - O, gökleri ve yeri hak ile yarattı, geceyi gündüzün üstüne sarıyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıyor. Güneşi ve ay'ı emrine âmade kılmış,her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. İyi bil ki, çok güçlü ve çok bağışlayıcı olan ancak O'dur.
41:37 - Gece ile gündüz ve güneş ile ay Allah'ın kudretinin delillerindendir. Güneşe ve aya secde etmeyin. Eğer sadece Allah'a kulluk yapmak istiyorsanız, onları yaratan Allah'a secde edin.
55:5 - Güneş de ay da bir hesab iledir.
71:16 - Ve Ay'ı bunların içinde bir nur yapmış, güneşi de bir lamba kılmış.


· harun (as) · bakla · çelişki · ırz · huşu · biat · zebaniler · ay · yahudi · incil · fal okları · genç · huri · gırtlak · acizlik-aciz bırakmak · delil · lut (as) ve kavmi · bilgin · avcı · sabır · papaz · uhud savaşı · zan · cimrilik · saygı · yoksul · israf · tutku · levh-i mahfuz · sağnak · kıyamet · denemek · pislik · çekirge · nöbet · iffet · bilgi · servet · çekici · mescid
· yontmak · yaygara · kağıt · erginlik · yemiş · karargah · keffaret · aldatıcı · şaibe · inşa etmek · kum yığını · kafile · zü`lkifl · kanat · dudak · vakıa · toz · ye`uk · sülb · din günü · dalgıç · tünel · kazık · suva · acur · kemik · ırz · cenin · arslan · sütun · ahali · erzak · odalar · sırdaş · neşe · kupalar · astar · kabuk · müstağni · alev · güve · vedd · traş etmek · ilimde derinleşenler · savaştan kaçanl... · kahin · topal · soğuk · göz aydınlığı · duvar
· Kuranda ay · Kuranda kader · Kuranda ibrahim (as) ve kavmi · Kuranda boşanmak · Kuranda odun · Kuranda zina · Kuranda iftira · Kuranda içki · Kuranda ruh · Kuranda kuşluk vakti
· Cifân · Eşir · Ğarâbîb · Ğusa · Halet · Hâşiın · Hîn · Hızy · Hüdâ · İsm · Nebz · Nekîr · Mâ' · Sevâ' · Şevâ · Şükr · Tams · Uztu · Vesak · Zübür · Feetemmehunne · Meskenet · Sulb · İhtilâk · Nunsihâ · Küdye · Mu'sade · Dua · Netebevveu · Ashâbu'l-Meş'emeh

Terimler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Konular: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Oyun Resimler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
ilmihal Rehber