Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kurani Kerim Meali
TÜM SURELER
Secme Konular
· Kuranda evlilik
· Kuranda sabır
· Kuranda namaz
· Kuranda melekler
· Kuranda zina
· Kuranda kadınlar
· Kuranda akıl
· Kuranda sevgi
· Kuranda ahiret
· Kuranda içki

Burayi da oku
· Kuranda yakîn
· Kuranda güve
· Kuranda çanak
· Kuranda pota
· Kuranda verim
· Kuranda ye`uk
· Kuranda yuvarlanmak
· Kuranda toz
· Kuranda taşkınlık
· Kuranda kamçı
· Kuranda kaburga
· Kuranda havuz
· Kuranda gömlek
· Kuranda beşik
· Kuranda bedbaht
· Kuranda ahali
· Kuranda yamaç
· Kuranda kazık
· Kuranda erginlik
· Kuranda erzak

| Kurani Kerim Mealleri | Kurani Kerim Fihristi | Kurani Terimler | Kurandan Konular |
Kuran Fihristi     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U V Y Z
Kurani Terimler     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U V Y Z

Kuranda kurban

Güzel Kurani kerimimizde geçen kurban ile ilgili ayetler. Kuranda geçen kurban ile ilgili ayetler tarafmizca seçilip otomatik listelenmekte.

Kuranda kurban ile alakali tahmini 9 ayet geçiyor
2:196 - Hac ve umreyi de Allah için tamam yapın. Eğer bunlardan alıkonursanız, o zaman kolayınıza gelen bir kurban gönderin. Bununla beraber bu kurban, kesileceği yere varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden hasta olana veya başından bir rahatsızlığı bulunana tıraş için oruç veya sadaka yahut da kurbandan ibaret bir fidye gerekir. Engellemeden kurtulduğunuz zaman da her kim hacca kadar umre ile sevab kazanmak isterse, ona da kolayına gelen bir kurban gerekir. Bunu bulamayana ise üç gün hacda, yedi de döndüğünüzde ki tam on gün oruç tutması lazım gelir. Bu hüküm, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah'ın azabı gerçekten çok şiddetlidir.
3:183 - "Ateşin yiyeceği bir kurban getirmedikçe hiç bir peygambere iman etmeyeceğimize dair Allah bize ahidde bulundu." diyenlere de ki: "Benden önce size bazı peygamberler açık belgelerle ve sizin dediğiniz şeyle geldi. Eğer doğru insanlarsanız, ya onları niçin öldürdünüz?"
5:2 - Ey iman edenler! Allah'ın alâmetlerine, haram aya, kurbanlık hediyelere, gerdanlıklarına ve Rablerinden lutuf ve rıza bekleyerek Kabe'ye yönelenlere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıktığınız zaman avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-i Haram'dan çevirdiklerinden dolayı bir topluma karşı olan kininiz, sizi saldırıya sevk etmesin. İyilik ve takva üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerinde yardımlaşmayın. Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı çetindir.
5:27 - Onlara Âdem'in iki oğluyla ilgili haberi hakkıyle oku. Hani her ikisi birer kurban sunmuşlardı, birinden kabul edilmiş, diğerinden kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen, ötekine):" Seni öldüreceğim" demişti. Diğeri ise şöyle demişti: "Allah, yalnız kendisinden korkanlardan kabul eder".
5:95 - Ey iman edenler, ihramlı iken av hayvanı öldürmeyin. İçinizden kim kasten onu öldürürse, yaptığı işin vebalini tatması için, öldürdüğü hayvanın dengi ona cezadır ki, Kâbe'ye ulaşacak bir kurban olmak üzere buna yine içinizden iki adaletli kişi hükmeder; yahut (ceza olmak üzere) bir keffarettir ki, ya o nisbette fakirleri doyurmak, yahut onun dengi oruç tutmaktır. Allah geçmişi affetmiştir. Fakat kim de bu suçu tekrarlarsa, Allah ondan intikamını alır. Allah damia gâliptir, intikam sahibidir.
5:97 - Allah, Kâbe'yi, o Beyt-i haram'ı, haram ayı, kurbanı ve (kurbanlardaki) gerdanlıkları insanlar için bir nizam kıldı. Bu, Allah'ın göklerde ve yerde olan herşeyi bildiğini ve Allah'ın herşeyi hakkıyle bilici olduğunu sizin de bilmeniz içindir.
37:103 - Ne zaman ki ikisi de bu şekilde Allah'a teslim oldular, İbrahim oğlunu şakağı üzerine yatırdı.
37:107 - Ve ona büyük bir kurbanlık fidye verdik.
108:2 - Öyleyse Rabb'in için namaz kıl ve kurban kes.


· orta (orta bir ümmet) · oklar · facir · ders · fazl-ihsan · söz verme · nankörlük · yatak · tuzak-düzen kurmak · cebrail (as) · allah`ın rızası · ışık · hükümdar · uğursuz · gökler · çamur · kilise · infak · çift · borç · gazap · incil · arz · emir · papaz · adım · sonsuzluk · davud (as) · kadeh · sağır · kuyu · nasib · sidretü`l münteha · inci · gusül · ashab-ı uhdud · yıldız · tekbir · şükür · imtihan
· avcı · selsebil · sırça · kazık · ilyas (as) · kaburga · acur · vezir · pazar · umre · ress halkı · efsane · ashab-ı yemin · sima · bedevi · bıkkınlık · suret · kahin · güvence · vehm · sırdaş · facir · kamçı · erzak · yontmak · dul · arslan · fecir · hicr halkı · misak · bakla · calut · şehir · kemik · ortaya çıkmak · duman · karın · yuva · zindan · hoşgörmek · kadeh · duvar · ihram · yorgun · orta · boğazlamak · ziynet · leş · kaya · zerre
· Kuranda kurban · Kuranda iyilik · Kuranda kader · Kuranda savaşta namaz · Kuranda namaz · Kuranda hidayet · Kuranda selam · Kuranda mallar · Kuranda zalim · Kuranda cariyeler
· Cifân · Eşir · Ğarâbîb · Ğusa · Halet · Hâşiın · Hîn · Hızy · Hüdâ · İsm · Nebz · Nekîr · Mâ' · Sevâ' · Şevâ · Şükr · Tams · Uztu · Vesak · Zübür · Evtad · Cüded · Menûn · Dârü'l-İslâm · Lâ te’alu · Yekterifu · İstahyu · Garânîk · Mekâbir · Telâk

Terimler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Konular: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Oyun Resimler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
ilmihal Rehber